Výtvarka s Amosem - Výroba svíčky od úplného začátku

19.03.2024

V dnešním videu si vyrobíme sójovou svíčku, ale od úplného začátku i se silikonovou formou na svícen.  Tento návod patří sice mezi ty obtížnější, ale kdo nás sleduje delší dobu, si poradí i s tímto. Máte-li nějaké dotazy, nebo pochybnosti, neváhejte se nám ozvat třeba na e-mail, nebo nám napište na Facebook nebo Instagram

Budete potřebovat: 

na formu: 

  • Efkosilco 
  • keramický svícen 
  • nádobu na vytvoření silikonové formy a na míchání silikonu výroba 

na odlitek: 

na svíčku: 

Pracovní postup:

  1. Nejdříve si vytvoříme silikonovou formu. Musíme na to zvolit správný model, my máme keramický svícen, který má docela široké stěny. Přilepíme svícen doprostřed nádoby, která nám budou sloužit jako hranice pro silikon. Vybírejte takovou, která není o moc větší než váš model, abyste ušetřili materiál. Efkosilco se míchá jednoduše 1:1, vše nalijeme na připravený model a necháme vytvrdnout, cca 1-2 hodiny (závisí na velikosti). Poté vytáhneme model z formy, my jsme si silikon trochu po straně nařízli, aby se nám lépe vytahoval model.
  2. Poté si smícháme Efkostone Refractory, potřebujeme směs trochu řidší, takže přidáme potřebné množství vody a dobře promícháme. Směs vlijeme do silikonové formy (máte-li ji naříznutou, můžete ji sepnou gumičkou, aby vám materiál nevytékal). Nechte tvrdnout 24 hodin min a poté několik dní dozrát.
  3. Rozpusťte si vosk ve vodní lázni, přidejte esence a barvu. Přilepte knot s podložkou na dno vašeho svícnu a vlijte do něj rozpuštěný vosk. Nechte zatuhnout a máte hotovo.

Proč musím používat zrovna Efkostone Refractory? Jako jediný z naší série Efkostone je odolný vůči žáru, použijete-li jiný, může se vám stát, že svícen praskne. Je velmi důležité si při výrobě svíček vždy ověřit, zda je materiál, do kterého vosk lijeme, skutečně odolný a nepraskne.

Autor/video: Výtvarná dílna Amos/Pavlína Oliveira