Z Dílničky aneb jak vznikají ručně šité brože

12.03.2020

Máme tu další tvořivou duši. Tentokrát se podíváme do dílny ve vesničce u Kolína, kde vznikají roztomilé brože ručně šité a s láskou dělané.

Dobrý den, začínáme vždy otázkou, můžete nám říct něco o sobě? Odkud jste, co děláte atd.

 • Jmenuji se Alice, jsem občas až moc praštěná, jsem bordelář, ale mám moc ráda pořádek, ráno piju kafe s mlíkem a cukrem, miluji bílé víno, sýry a maliny. Bydlím s rodinkou v mém vysněném domě v malé obci kousek od Kolína. Přestěhovali jsme se sem z Prahy a milujeme to tady. Je to tady kouzelné, protože bydlíme pár metrů od lesa a často nás za okno obýváku chodí pozdravit srnky.
 • Už přes rok jsem šťastnou mámou a mimo péči o malého synka, domácnost a manžela, také tvořím originální výrobky z vlněné plsti. Hlavně tvořím brože, přívěsky a dušíky pro štěstí, kteří jsou moje srdcovka, protože jsou spojení s mým mrňousem. Velkou většinu svých výrobků šiji ručně, pouze jehla a nit, bez použití šicího stroje. Okrajově také vyrábím samolepky na balíčky ostatním tvůrcům.

Jaká je vaše tvorba? Šijete převážně z vlněné plsti, proč zrovna tento materiál?

 • Používám pouze certifikovanou přírodní 100% vlněnou plsť, protože je příjemná, měkká a krásně se s ní pracuje (oproti umělému filcu). Obecně jsem si tento materiál vybrala proto, že z něj jde skvěle šít bez použití stroje. I přes to, že jsem na stroji už něco našila, tak mě tato tvorba nadchla právě i proto, že se mu můžu vyhnout. Vyhovuje mi, že se spoléhám jen na svoje ruce a ne na stroj. Přijde mi, že tak nejsem vůbec omezována. J Zkrátka je pro mě ta ruční práce příjemnější, i když zabere mnohem více času. Nicméně i tak jsem stroj u nějakých větších výrobků už využila.

Předpokládám, že všechny návrhy si děláte sama, kde hledáte inspiraci? A jak taková tvorba vůbec vzniká?

 • Ano, veškeré šablony si kreslím a navrhuji sama. Například u broží to většinou probíhá tak, že mě jednoduše napadne nějaké zvířátko, věc nebo to, co mám ráda, a také mi občas přijde nějaký návrh od mých sledujících na instagramu. Když si s tou věcí či zvířátkem nevím sama rady, mrknu na internet, načerpám inspiraci a pak už jen vezmu do ruky tužku a načmárám si šablonu na čtvrtku. Výjimečně je to "hned", ale většinou gumuji a překresluji, dokud to není tak, jak si představuji. Pak už stačí vystřihnout šablonu, přenést na plsť a ušít. Pokud nejsem úplně spokojená s ušitým výrobkem, tak následuje upravení šablony a ušití nového. Samozřejmě první šití nového výrobku je vždy to nejnáročnější, ale moc mě to baví. 

A co vás k tomu vedlo a co vás na tom nejvíce baví/nebaví?

 • Vždycky jsem byla tvůrčí holka a vyzkoušela jsem už hodně různých tvoření. Vždy jsem něco viděla, co mě nadchlo, začala jsem zjišťovat, studovat návody, videa a jako naprostý samouk se pouštěla do různé tvorby. Rukama mi prošlo už například šití na stroji, korálkování, lití svíček, tvorba samolepek na auta nebo potisků na trička. Když jsem náhodně narazila na ruční šití z plstě, následoval klasický scénář... brouzdání po internetu, zjišťování, zhlédnutí ohromného množství videí a návodů, vyhledání a nákup materiálu a samoučení se... u této tvorby je ten rozdíl, že jsem si jí opravdu zamilovala a zůstala u ní. Když navíc slyšíte chválu, tak vás to neuvěřitelně motivuje pokračovat dál a prostě vás to baví. 
 • Na mém tvoření mě nejvíce baví samozřejmě šití a vymýšlení něčeho nového co poté zhmotním. Naopak co mě baví z šití nejméně, je přišívání připínání na brože. Je to pracné, protože přišívám opravdu pečlivě mnoha stehy a je to strašně nekreativní. :-D Někdy to ale beru jako "oddechovku", protože se u toho nemusím tolik soustředit.

A na druhou stranu něco, co byste chtěla zkusit, ale ještě jste neměla odvahu/čas/materiál....?

 • Co se týče šití a mé tvorby jako takové, tak mám spoustu nápadů. Jen kdyby měl den více hodin a týden více dnů, abych to mohla všechno zrealizovat a vytvořit. Čas je to, čeho mám nedostatek. Navíc s prckem je to už akčnější, takže na "práci" je času ještě o to méně, než když byl malé miminko.
 • Pokud je otázka myšlená obecně a třeba i mimo mojí současnou tvorbu, tak mám v hlavě jeden projekt, který by měl za účel podpořit jiné tvůrce a malé výrobce, protože jsem jejich velký fanoušek. J Tam mi brání samozřejmě ten čas, ale hlavně také nedostatek odvahy, protože by to bylo spojené s videi na youtube a já se tak strašně nerada vidím a ukazuji.
 • Také bych moc ráda začala psát blog o své tvorbě, ale na to zase chybí ten prevít čas.

A když netvoříte? Jak trávíte svůj volný čas?

 • Samozřejmě netrávím úplně všechen svůj volný čas tvořením. Na tvoření totiž musím mít náladu, a pokud jí nemám, tak to na svých výrobkách poznám. Nejde mi to tak od ruky, jsem nervózní. Proto šiji jen, pokud jsem na to správně naladěná. Nechci se do ničeho nutit a zbytečně dělat něco na honem. Není to pak ono. Je třeba týden, kdy nemohu přestat a šiju, šiju, šiju každičkou volnou chvilku ... a pak je taky týden, kdy mám jakousi tvůrčí krizi. V takových horších dnech se do tvorby nenutím. Za prvé si nechci tuto úžasnou práci zprotivit a za druhé nechci do výrobků přenášet nějakou špatnou energii. Jsou přeci dělané s láskou J
 • Když tedy zrovna netvořím, tak si moc ráda pustím film nebo seriál, zahraju hru na počítači, dám si horkou vanu nebo třeba jen odpočívám a hledám inspiraci.

Kde bychom vás a vaše výrobky mohli najít?

 • Najdete mě na Instagramu, kde jsem začínala a jsem tam hodně aktivní. Před nedávnem jsem také založila e-shop, kde se můžete podívat na mou kompletní aktuální nabídku a případně i pohodlně objednat.

Zpracovala: Pavlína Dvořáková