Začalo to kreslením sluníček v mateřské školce

21.02.2018

Markéta Lípová – KDYŽ JE PRÁCE KONÍČKEM

Autor: Michala Šmikmátorová, foto: Markéta Lípová

Jak jste se dostala k výtvarné tvorbě a grafice?

Výtvarná tvorba mě doprovází od malička. Začalo to prvním namalovaným sluníčkem v mateřské školce a pokračovalo několikaletým studiem výtvarné tvorby na umělecké škole. Poté díky studiu architektury na vysoké škole se k tomu přidala grafika, kterou jsem se nakonec snažila skloubit s výtvarnou tvorbou dohromady. A vznikly z toho moje tištěné obrazy, kterým se dnes s velkým zájmem věnuji.

Co všechno ve vašem studiu vzniká a jakou technikou obrazy vytváříte?

V mém studiu převážně vznikají tištěné obrazy různých formátů a v menším zastoupení také tištěné pohlednice, přání a pozvánky. Mnoho mých prací vzniká na zakázku přesně podle představ zákazníků. Jedná se například o svatební oznámení, svatební cedulky na stůl, jídelníčky a mnoho dalšího. Obrazy jsou tvořené v grafických programech a poté tištěné na kvalitní papíry vyšších gramáží.

Jak dlouho trvá vytvořit takový obraz a jaká jsou vaše oblíbená témata?

Každý obraz je jinak časově náročný. Některé dokonce nejdou hned do prodeje, protože nejsem přesvědčena, že je to jeho finální podoba. Vrátím se k němu třeba za měsíc a z velké části ho překreslím. Ráda tvořím jednoduché obrazy pro děti a také se mi líbí abstraktní obrazy.

Jak se obrázek dostane z vašeho počítače až na zákazníkovu zeď? Je možné zvolit materiál nebo formát pro vybrané obrazy?

Po zakoupení vybraného obrazu zákazníkem jde teprve obraz do tisku, mnoho zákazníků chce některé obrazy barevně upravovat, proto je nemám předtištěné dopředu. Pak nastává má nejoblíbenější část, a to balení plakátu, na kterém si dávám opravdu záležet, aby se obrazy při cestě k zákazníkovi nepoškodily. Pak už se obrazy posílají do různých koutů republiky. U obrazů si zákazník může zvolit formát plakátu. Materiál je předem daný u jednotlivých formátů. Obrazy malých formátů do velikosti A3 jsou tištěné na kvalitní papír s texturou plátna. Velkoformátové obrazy A2 a větší na saténový fotopapír. Obrazy lze vytisknout i na plátno s možností natažení na ztracený rám, který umožňuje zákazníkovi obraz rovnou zavěsit na zeď bez potřeby rámu.

Co ráda děláte, když zrovna netvoříte?

Mým největším koníčkem byl vždy sport. Miluju pocit vyčerpání z celodenní vyjížďky na kole. Miluju pocit zdolání vrcholu při vysokohorské túře. Miluju pocit odplavaného druhého kilometru v bazénu. Někdy potřebuju jen tak sedět a nic nedělat a to se stává mým společníkem kniha. Mám ráda cestování, jednou bych chtěla vidět celý svět.

Kde si mohou zájemci vaše práce prohlédnout a zakoupit?

Mým hlavním prodejním místem, kde si můžete prohlédnout mou tvorbu je www.fler.cz/l-marketa.

Zdroj: časopis Amos 2/2015 (vloženo 10.1. 2017)

Fotogalerie