Forma na minibábovku

15.04.2019

Na přání našich čtenářů zveřejňujeme také návod na formu, který vyšel v našem poslední čísle časopisu Golem. Vy, co nás sledujete pravidelně, jste jistě zaznamenali, že jsme tuto formu zkoušeli i v provozu. Receptík na citronovou minibábovku můžete najít zde.

Budete potřebovat: keramickou hlínu MA, misku jako forma, igelit, houbičku, jehlu, šlikr, štětec, vařečku, modrou efektní glazuru s kovovými efekty BSZ 2135E, růžovou efektní glazuru BSZ 2224 

  1. Vezmeme větší kus hlíny a dlaní ho roztlačíme na podložce do kruhového tvaru.
  2. Hlínu vložíme do mísy námi zvolené velikosti, kterou jsme předem vystlali igelitem. Igelit usnadní odlepení hlíny od formy.
  3. Z hlíny si natrháme velké množství kousků, které vlepujeme jeden vedle druhého, dokud nevyplníme celou formu. Dokonale uhladíme houbičkou.
  4. Z vymodelovaného dutého kužele vytvoříme střed bábovkové formy. Pečlivě uhladíme celý povrch.
  5. Na dně misky vykrojíme kulatý otvor přiměřené velikosti. Okraje našrafujeme a naneseme šlikr.
  6. Přilepíme střed do formy a pro větší pevnost kolem zapracujeme tenkou nudličku hlíny. Místo spoje důkladně uhladíme do ztracena houbičkou.
  7. Necháme mírně zavadnout a vytáhneme mísu z formy. Vlnky po obvodu vytvoříme tak, že si dvěma prsty hlínu podložíme a druhou rukou promáčkneme důlek.
  8. Po vyschnutí a přežahu polijeme dvěma efektními glazurami přes sebe. Pozor, pokud uděláme vrstvu moc silnou, může nám při výpalu stéci.

Tip: U naší bábovky tvoří základ modrá efektní glazura s kovovými efekty BSZ 2135E a přes ni je další vrstva růžové efektní glazury BSZ 2224E. Pálili jsme na mírně vyšší teplotu, než je doporučeno. Docílíme tak vysokého efektu. Efektující glazury mají při různých teplotách jiné chování, mění se barva i prokvétání. Dobré je nechat při ostrém výpalu výdrž na konečné teplotě cca 10 min. 

Autor: Nataša Kotvová, foto: Eliška Kotvová 

Tento nápad sponzoruje: