Macramé - lodní a plochý uzel

07.05.2018

Dnes se naučíme dva základníky uzlíky, které budete potřebovat umět, pokud chcete začít s drháním. Za návod děkujeme paní Míše Klokočníkové, o které jste se mohli dočíst ve článku zde.

A můžeme prozdradit, že i jednoduchý návod vyjde v novém čísle časopisu Amos.

Na připevňovací lodní uzel budete potřebovat jakýkoliv pevný dlouhý předmět, např. tužku, klacík, dřívko, kovovou tyčku a zavěste jej buď vertikálně s upevněním na stropě, větvi, nebo věšáku na šaty, nebo horizontálně a přilepte nebo jinak uchyťte k podkladu. Využít můžete nejen provazy a provázky, ale proužky rozstříhaného trička, nebo klidně tkaničky od bot. Potřebujete pak už jen nůžky a chuť tvořit.

Pracovní postup:

1. Vytvořte smyčku otočte ji kolem úchytu, ohněte ji a protáhněte. Vázat uzel můžete dvěma směry. 

Plochý uzel

Nejčastěji používaný základní uzel.

  1. Připravte si dva provázky a uvažte lodní uzel kolem úchytu.
  2. Prostřední provázky jsou vodící a krajní pracovní. Uzel se skládá ze dvou kroků.
  3. Levý provázek přeložíme přes prostřední a zároveň pod pravý pracovní provázek. Pravou rukou uchopíme pravý provázek a provlékneme ho spodem směrem doleva pod zkřížením vodícího provázku smyčkou pod levým provázkem. Utáhněte.
  4. Nyní uděláme přechozí krok stejně jen zrcadlově. Vezměte si tedy pravý provázek a přeložte ho přes prostřední a zároveň pod levý pracovní provázek. Levou rukou uchopte levý provázek provlékněte ho po opět spodem směrem, ale doprava pod zkřížením a provázek vytáhněte smyčkou ven pod pravým provázkem. Utáhněte a první plochý uzel je hotový.
  5. Opakujte dále podle předchozích kroků do požadované délky.